Politics

ZANU PF primary elections; Drug dealer, cheats disqualified

There was confusion amongst Zanu PF party supporters after the Politburo disqualified some candidates whom they considered violent, shady and cheats during the previously held primary elections to choose who will represent the party in the upcoming harmonized elections.

Last night after a Politburo meeting, that was chaired by President Mnangagwa, Zanu PF Political Commissar Mike Bimha and the party Secretary for Information and Publicity Chris Mutsvangwa released names of winners from Bulawayo, Harare, Mashonaland East, Mashonaland Central, Matabeleland North and Manicaland provinces.

Reruns will take place in Harare’s Churu and Mbare constituencies, where elections were disrupted by violence.

On Manicaland, Mutsvangwa stated that the party considered ethics in addition to the issues of violence that triggered reruns in some parts of Harare.

“It is in this context that in Chipinge South, Dambudzo Robert was disqualified and the reason is he allegedly owns a factory at his home and it is one of the biggest brewers of tumbwa, mutoriro (illicit ales).

“You will recall that recently, the Politburo had a long discussion on illegal drugs, this is a menace that the country is facing, this candidate was alleged to be involved in drugs and we are saying we will not accept a person who has a nefarious means of making a living,” said Mutsvangwa.

He said the disqualification of Robert paves way for Enoch Porusingazi, the current MP who had come second in the primaries.

This had created confusion amongst Zanu PF supporters who felt there was imposition of candidates.

One comment on social media;

In Mutare South, Godfrey Harawa was disqualified because there was ample evidence that the ballots were tampered with.

“The party established who benefited from that and the law of urgency led to his disqualification. The tempering was very material to the outcome of the elections. In a similar vein, there is a candidate called Moses Moyona. He became a candidate in Makoni West against Hon Jenfan Muswere.

“We tried to follow the paperwork of this candidate, where he was working before he became an MP for Manicaland, he was moving from Mat North, the paperwork doesn’t fit. Some of the paperwork was written at the height of Covid-19 when the party was not meeting, so how he transferred makes us doubt his credentials. The system has flushed him out and he is no longer a candidate, Muswere will represent the party.”

On Mashonaland Central, Mutsvangwa said the province had no serious infractions to warrant disqualifications or reruns, adding that the province showed it remains the bastion of the revolutionary party.

He singled out sons of war veterans and young women in general who are standing up and winning elections free and fair showing the organic nature of Zanu PF.

“The President has said we are leaving no one behind and that is why you are seeing people like Nicholas Goche and Lazarus Dokora. We are always as Zanu PF accommodating each other,” he said.

In Bulawayo Central constituency, Tendai Charuka who was battling it out with s Ernest Shora and Liberty Nyathi will represent the party in the harmonised elections while in Bulawayo North Nkosana Mkandla won.

The incumbent legislator for Bulawayo South constituency Rajeshkumar Indukant Modi is uncontested, and so is Finance and Economic Development Minister Professor Mthuli Ncube in Cowdray Park constituency.

In the Entumbane-Njube constituency, the party will be represented by Linda Chinamano, while Brian Samuriwo won in the Emankandeni-Luveve constituency.

In Lobengula-Magwegwe Butholezwe Ndlovu emerged victorious against s Juliet Sibanda, Enoch Madzimure, and Godwin Mugomba.

Mpopoma-Mzilikazi will be represented by Admire Masikati while Tavengwa Zidya will represent the party in Nketa constituency.

Nkulumani constituency will be represented by Freedom Murechu. In the Pelandaba-Tshabalala constituency Cecilia Verenga won against s Joseph Chuma and Tapiwa Moyo. In Pumula constituency, the party will be represented by Pumulani Nsingo.

Candidates who sailed through for senatorial positions in Bulawayo are s Ntombikhaise Ndlovu, Fidelia Maphosa, Esnath Moyo, Anna Moyo, Rtd Colonel Tshinga Dube, Albert Alderman Nyathi Abednico, Alderman Ndlovu David, Elifas Mashava, Isaac Chiponda, Eng Mlungisi Moyo, and Shadreck Mhlava

On the women’s Quota, s Eulis Nhowedza, Molina Dube, Thlolakheli Ndlovu, Rejoice Sibanda, Tariraishe, Ndlovu, Tambudzai Chinyenye, Sibongile Sibanda, Judith Ncube, and Caroline Sibanda sailed through.

Zanu PF primary elections winners from other provinces

In Mashonaland Central National Assembly

Bindura North — Kenneth Musanhi

Bindura South — Remigius Matangira

Guruve North — Tendai Pinduka

Guruve South — Christopher Magomo

Mazowe Central — Maximo Njanji

Mazowe South — Norbert Mazungunye

Mazowe West — Kazembe Kazembe

Mbire — Douglas Karoro

Mt Darwin East — Dzidzai Butau

Mt Darwin North — Labani Munemo

Mt Darwin South — Kudakwashe Mupamhanga

Mt Darwin West — Witness Jonga

Muzarabani North — Soda Zhemu

Muzarabani South — Benhamin Kabirika

Rushinga — Tendai Nyabani

Shamva North — Isaac Chinodakufa

Shamva South — Joseph Mapiki

Mazowe North — Tsungai Makumbe

Senatorial Positions

Bindura Shamva — Monica Mavhunga and Nicholas Goche

Guruve-Mbire — Polite Chuma and Eleven Kambizi

Mazowe — Angeline Tongogara and George Makumbe

Mt Darwin — Alice Chimbudzi and James Makamba

Muzarabani Edward Raradza

Rushinga Darwin — Dorothy Kadungure and Lazarus Dokora

Women Quota

Bindura Shamva — Dorothy Mashonganyika

Guruve Mbire — Getrude Chibhagu

Mazowe — Tsitsi Gezi

Mt Darwin — Elizabeth Shongedza

Muzarabani — Fesca Nhamo

Rushinga Darwin — Chipo Masenda

Mashonaland East National Assembly

Chikomba East — Felix Mhona

Chikomba West — Tatenda Mavetera

Marondera Central — Cleopas Kundiona

Marondera East — Vimbai Mutokonye

Marondera West — Godwin Tavaziva

Goromonzi North — Ozias Bvute

Goromonzi South — Tinashe Chikonye

Goromonzi — Beatrice Nyamupinga

MarambaPfungwe — Tichaona Karimazondo

Mudzi North — Benjamin Musweweshiri

Mudzi South — Jonathan Samkange

Mudzi West — Knowledge Kaitano

Murewa North — Daniel Garwe

Murewa South — Noah Mangondo

Murewa West — Farai Jere

Mutoko East — Richard Musiiwa

Mutoko North — Caleb Makwiranzou

Mutoko South — Isaac Tasikani

Ruwa Central — Ozwell Gwanzura

Seke — Munyaradzi Kashambe

Uzumba — Wiriranai Muchemwa

Wedza North — Itai Ndudzo

Wedza South — Tinoda Machakaire

Senatorial

Seke-Chikomba — Mike Bimha

Mutoko — Odor Nyakudanga

Marondera Wedza — s Michael Madanha and Apollonia Munzverengi

Goromodzi — Ramson Marufu

UMP-Mudzi — Gotora Gerry

Murewa — Bertha Chinyanga and Jacob Stanley

Women Quota

Mariondera Wedza — Faith Chivayawa

Murewa — Petronella Musarurwa

Mutoko — Nyarai Tsuvura

Seke Chikomba — Moreblessing Mushure

UMP-Mudzi — Hope Zimuto

Goromonzi—pending

Harare Province National Assembly

Budiriro North — Godwin Gomwe

Budiriro South — Tatenda Makweya

Chitungwiza North — Spencer Machangara

Chitungwiza South — Goodwell Mafuratidze

St Marys — Nobert Jinjika

Dzivarasekwa — Lovemore Chamatowa

Kuwadzana West — Tauya Mauka

Kuwadzana East — Tellme Majavhura

Southerton — Moreen Nyemba

Warren Park — Tafadzwa Chidawa

Hatcliff — Tongesai Madambo

Epworth North — Taurai Kandishaya

Epworth South — Tafadzwa Mutana

Glenorah — Mupindu Muchineripi

Glenview North — Witness Zamanga

Glenview South — Orphard Muchuwe

Harare Central — Nyasha Zenga

Harare East — Mavis Gumbo

Harare South — Trymore Kanopula

Harare West — Patrick Zindoga

Hatfield — Paidamoyo Nyamakanga

Highfield — Taka Mashonganyika

Hunyani — Tongai Mnangagwa

Mabvuku — Tafara Scott Sakupwanya

Mt Pleasant — Bhidhu Gwasira

Sunningdale — Loice Magweba

Senatorial

Chikomo — Doglous Mahiya and Rosemary Sithole

Hwata — Charles Tavengwa and Omega Hungwe

Chitungwiza — Obadiah Moyo

Chisipiti — Stalin Mau Mau and Faith Mango

Mvurachena — Godfrey Gijima

Chizhanje — s Last Mbizvo and Idah Mashonganyika

Women Quota

DCC 1 — Julia Chapwanya

DCC 2 — Mercy Mugomo

DCC 3 — Betty Nhambu

DCC 4 — Nyasha Chikwinya

DCC 5 — Miriam Chikukwa

DCC 6 — Memory Mamhiyo

Matebeleland North Province National Assembly

Hwange Central — Reeds Dube

Hwange East — Sikuka Alois

Hwange West — Moyo Philani

Bubi — Sibanda Simelesizwe

Tsholotsho North — Sibanganiso

Tsholotsho South — Musa Ncube

Khayi — Stembiso Nyoni

Khayi South — Mathe Stars

Umguza North — Richard Moyo

Binga North — Munsaka Kudakwashe Mavula

Binga South — Challenge Phiri

Lupane East — Patisiwe Ncube

Lupane West — Mpumelelo Ndlovhu

Senatorial

Umguza-Bubi — Obert Mpofu

Binga — Funwell Rebecca

Lupane — Headman Moyo

Hwange — Mkandla Moli Fati Mpofu

Tsholotsho — Matema Cain and Alice Dube

Women Quota

Binga — Musikwe Juliana

Hwange — Siphiwe Mafuwa
Lupane — Mail Nkomo
Umguza — Masuku Elizabeth
Tsholotsho — Moyo Sithandazile
Manicaland Province National Assembly

Buhera Central — Samson Matema
Buhera North — Phillip Guyo
Buhera South — Ngonidzashe Mudekunye
Buhera West — Tafadzwa Mugwadi
Chikanga — Kenneth Muchina
Chimanimani East — Joshua Sacko
Chimanimani West Constituency — Wilson Maphosa.
Chipinge Central — Raymond Machingura
Chipinge East — Lincoln Dhliwayo.
Chipinge South — Enock Porusingazi
Dangamvura — Clide Jani
Headlands, — Farai Mapfumo
Makoni Central — Shepherd Nyika
Makoni North — Joseph Muwombi
Mutare Central — Esau Mupfumi
Mutare North — Admire Mahachi
Mutare South — Tawanda Dumbarimwe
Mutasa Central — Innocent Benza
Mutasa North — Obey Bvute
Mutasa South — Mishick Mugadza
Nyanga North — Chido Sanyatwe
Musikavanhu-Mutema constituency — Angeline Gata
Nyanga South — Supa Mandiwanzira.
Makoni West — Jenfan Muswere
Senatorial

Buhera — William Mutomba
Chimanimani — Thembinkosi Chiororo
Makoni — Shadreck Chipanga and Gandiya
Mutare — Irene Zindi will represent the party in Mutare
Zimunya-Marange — Monica Mutsvangwa
Mutasa-Nyanga — Michael Nyambuya and Hubert Nyanhongo.

Women’s Quota

Buhera — Beauty Muzhingi
Chimanimani — Patricia Kudyande
Chipinge — Eveline Mutwetwa
Mutare — Getrude Mutandi
Mutasa — Oppah Muchinguri-Kashiri
Nyanga — Theresa Nyapokoto

Original article from Herald

ZANU PF primary elections; Drug dealer, cheats disqualified

Related Articles

Back to top button